Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Utjecaj lamotrigina na periferne biokemijske parametre u bolesnika s depresivnom fazom bipolarnog afektivnog poremećaja (CROSBI ID 530549)

Prilog sa skupa u zborniku | sažetak izlaganja sa skupa | domaća recenzija

Pivac, Nela ; Šagud, Marina ; Nedić, Gordana ; Mihaljević-Peleš, Alma ; Jakovljević, Miro ; Muck-Šeler, Dorotea Utjecaj lamotrigina na periferne biokemijske parametre u bolesnika s depresivnom fazom bipolarnog afektivnog poremećaja // Zbornik sažetaka 3. hrvatskog kongresa o psihofarmakoterapiji s međunarodnim sudjelovanjem / Jakovljević, Miro (ur.). Zagreb: Hrvatski liječnički zbor, 2007. str. 42-43-x

Podaci o odgovornosti

Pivac, Nela ; Šagud, Marina ; Nedić, Gordana ; Mihaljević-Peleš, Alma ; Jakovljević, Miro ; Muck-Šeler, Dorotea

hrvatski

Utjecaj lamotrigina na periferne biokemijske parametre u bolesnika s depresivnom fazom bipolarnog afektivnog poremećaja

Lamotrigin je antiepileptik širokog spektra koji se koristi i kao stabilizator raspoloženja u terapiji bipolarnog afektivnog poremećaja. Mehanizam njegov antiepileptičkog djelovanja je povezan s inhibicijom otpuštanja glutamata iz presinaptičkog neurona. Pretpostavlja se da je efikasnost njegovog djelovanja u liječenju poremećaja raspoloženja povezana s njegovim učinkom na serotonergički sustav. Predklinička istraživanja su pokazala da lamotrigin inhibira aktivni unos serotonina (5-hidroskitriptamin, 5-HT) u trombocite i sinaptosome, te inhibira aktivnost monoamooksidaze (MAO) in vitro. U dostupnoj literaturi nema podataka o učinku lamotrigina na biokemijske parametre (koncentracija trombocitnog 5-HT i aktivnost trombocitne MAO) u bolesnika s bipolarnim poremećajem in vivo. Cilj istraživanje bio je odrediti biokemijske parametre u bolesnika s depresivnom fazom afektivnog poremećaja prije i nakon 4 tjedna liječenja lamotriginom (25 do 100 mg/dan), usporediti s biokemijskim parametrima u depresivnih bolesnika liječenih paroksetinom (20 mg/dan, 4 tjedna) i u zdravih osoba. U otvorenoj, komparativnoj i nerandomiziranoj studiji uključeni su bolesnici s poremećajem raspoloženja (13 bolesnika u depresivnoj fazi bipolarnog afektivnog poremećaja, 48 bolesnika s velikim depresivnim poremećajem, DSM-IV kriteriji) i 10 zdravih osoba. Koncentracija trombocitnog 5-HT i aktivnost trombocitne MAO određene su spektrofluorimetrijskim metodama. Ustanovili smo da je koncentracija trombocitnog 5-HT značajno snižena u bipolarnih bolesnika nakon 4 tjedna liječenja lamotriginom i u depresivnih bolesnika nakon paroksetina prema koncentraciji trombocitnog 5-HT prije liječenja u bolesnika ili prema vrijednostima u zdravih osoba. Koncentracija trombocitnog 5-HT bila je značajno niža u bolesnika liječenih paroksetinom od koncentracije trombocitnog 5-HT u osoba liječenih lamotriginom. Aktivnost trombocitne MAO bila je značajno snižena u bolesnika liječenih lamotriginom u usporedbi s aktivnošću prije početka liječenja, dočim liječenje paroksetinom nije utjecalo na aktivnost enzima MAO u trombocitima. Preliminarni rezultati ovog istraživanja potvrđuju da je mehanizam djelovanja lamotrigina povezan s njegovim učinkom na serotoninski sustav.

lamotrigine paroksetin; depresija; bipolarni poremećaj; trombocitni serotonin

nije evidentirano

engleski

The influence of lamotrigine on peripheral biochemical markers in patients with bipolar disorder in a depressive episode.

nije evidentirano

lamotrigine; paroxetine; depression; bipolar disorders; platelet serotonin

nije evidentirano

Podaci o prilogu

42-43-x.

2007.

objavljeno

Podaci o matičnoj publikaciji

Jakovljević, Miro

Zagreb: Hrvatski liječnički zbor

0000-0000

Podaci o skupu

3rd Croatian Congress on Psychopharmacotherapy

pozvano predavanje

26.09.2007-30.09.2007

Šibenik, Hrvatska

Povezanost rada

Temeljne medicinske znanosti, Kliničke medicinske znanosti