Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Uvođenje monitoringa riječnih sedimenata u Hrvatskoj (CROSBI ID 776804)

Druge vrste radova | elaborat/studija

Frančišković-Bilinski, Stanislav ; Ereš, Zoran ; Bilinski, Halka Uvođenje monitoringa riječnih sedimenata u Hrvatskoj // Elaborat. 2015.

Podaci o odgovornosti

Frančišković-Bilinski, Stanislav ; Ereš, Zoran ; Bilinski, Halka

hrvatski

Uvođenje monitoringa riječnih sedimenata u Hrvatskoj

U okolišnim istraživanjima i monitoringu sediment je izuzetno bitan, budući da djeluje i kao potencijalni spremnik niza opasnih tvari, koje iznad određene razine onečišćenja mogu dovesti do negativnih utjecaja na stupanj biološke raznolikosti ili ljudsko zdravlje. Također, za razliku od vode, koja predstavlja trenutačno stanje određenog vodotoka, sediment predstavlja svojevrstan zapis stanja zagađenja u duljem vremenskom razdoblju. Stoga su Hrvatske vode ispravno prepoznale važnost uvođenja sustavnog monitoringa riječnih sedimenata, uz postojeći monitoring vode. U ovom elaboratu se prvo daje detaljan pregled znanstvenih istraživanja riječnih sedimenata u Hrvatskoj i okolnim zemljama, te još neka istraživanja naših znanstvenika u svijetu. Ovim elaboratom dana je detaljna analiza svake od predloženih lokacija monitoringa, koja obuhvaća osvrt na pogodnost izabrane lokacije, osvrt na izbor parametara, te ukoliko ih je bilo osvrt na eventualno provedena znanstvena istraživanja u blizini predložene lokacije. Osobito se obraća pažnja na vodna tijela koja su jače opterećena zagađenjem. Izvršena je i procjena potrebne učestalosti uzorkovanja i ispitivanja u okviru programa monitoringa sedimenata. Zbog njenog izuzetnog značaja za Republiku Hrvatsku predlaže se i uspostavljanje programa posebnog monitoringa sedimenata za rijeku Kupu, koja zauzima centralno mjesto u Hrvatskoj, na prijelaznom prostoru između Jadranske i Panonske Hrvatske. Kupa je najduža i najveća hrvatska rijeka koja se čitavim svojim tokom nalazi unutar Hrvatske ili na njenoj granici, za razliku od većih rijeka Save i Drave, čiji se samo dijelovi nalaze unutar Hrvatske. Također, ovaj sliv ima supraregionalni značaj, budući da premašuje granice Hrvatske, a u sliv Kupe također spadaju i Nacionalni parkovi Plitvička Jezera i Risnjak. Sliv rijeke Kupe najbolje je znanstveno istražen u čitavoj Hrvatskoj, te postoje detaljne baze objavljenih podataka od prije više od desetljeća, koji mogu poslužiti kao svojevrsno „nulto stanje“ za uspotredbu s novim rezultatima. U ovom elaboratu prikazan je u tablicama detaljni pregled ovih znanstvenih rezultata sedimenata rijeke Kupe. Evaluirani su dosadašnji preliminarni koraci Hrvatskih voda prema uvođenju redovnog monitoringa riječnih sedimenata, te prijedlog za uvođenje novih postaja uzorkovanja.

riječni sedimenti ; Hrvatska ; monitoring ; mreža postaja ; toksični metali ; organska zagađivala ; EU-direktive

nije evidentirano

engleski

Establishing of monitoring of river sediments in Croatia

nije evidentirano

river sediments ; Croatia ; monitoring ; sampling stations network ; toxic metals ; organic pollutants ; EU-directives

nije evidentirano

Podaci o izdanju

Elaborat

2015.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Geologija