Nalazite se na CroRIS probnoj okolini. Ovdje evidentirani podaci neće biti pohranjeni u Informacijskom sustavu znanosti RH. Ako je ovo greška, CroRIS produkcijskoj okolini moguće je pristupi putem poveznice www.croris.hr
izvor podataka: crosbi !

Minimalni sigurnosni kriteriji i upravljanje rizikom informacijske sigurnosti (CROSBI ID 768336)

Druge vrste radova | ostalo

Klaić, Aleksandar Minimalni sigurnosni kriteriji i upravljanje rizikom informacijske sigurnosti // Prof. dr. sc. Marin Golub, Faculty of Electrical Engineering and Computing (FER), Department of Electronics, Microelectronics, Computer and Intelligent Systems (ZEMRIS). 2010.

Podaci o odgovornosti

Klaić, Aleksandar

hrvatski

Minimalni sigurnosni kriteriji i upravljanje rizikom informacijske sigurnosti

Politika informacijske sigurnosti ima najdužu tradiciju u državnim sektorima razvijenih zemalja svijeta. Temeljni cilj te politike danas, u osnovi je isti kao i prije pedesetak godina – osigurati minimalne sigurnosne kriterije prilikom postupanja s klasificiranim podacima u tijelima državne uprave. U isto vrijeme suvremeni pristup upravljanju informacijskom sigurnošću oslanja se na koncept upravljanja rizikom. U okviru opisa razvoja politike informacijske sigurnosti, u radu se analiziraju oba pristupa, minimalni sigurnosni kriteriji i upravljanje rizicima, kao i primjene koje kombiniraju ova dva pristupa. Analiziraju se također značajnija obilježja različitih koncepata i metoda upravljanja rizikom koje se koriste u području informacijske sigurnosti. Karakteristične primjene upravljanja rizikom u državnoj upravi prikazane su kroz tipična područja informacijske sigurnosti u državnom sektoru. Prikazana je osnovna koncepcija suvremenih metoda upravljanja rizikom, s naglaskom na modeliranje sigurnosnog okruženja te na tipične probleme subjektivnosti povezane s metodama procjenjivanja rizika. Minimalne sigurnosne kriterije i koncept upravljanja rizikom u okviru propisa RH, razmatra se u odnosu na vrste podataka koje su dominantne s obzirom na zahtjeve informacijske sigurnosti. Rad se usmjerava na klasificirane i neklasificirane podatke, s obzirom da za te vrste podataka u RH postoji regulativa u okviru koje se na određeni način primjenjuje kombinacija minimalnih sigurnosnih kriterija i upravljanja rizikom. ISO/IEC pristup upravljanju rizikom najčešće je primjenjivan pristup u različitim sigurnosnim okruženjima u RH i u razvijenim državama svijeta, pa se stoga u radu ukratko prikazuju i osnovne značajke preporučene metode upravljanja rizikom sukladno paleti normi ISO/IEC 27000.

Politika informacijske sigurnosti; minimalni sigurnosni kriteriji; upravljanje rizikom; ISO 27001

nije evidentirano

engleski

The Baseline Security Criteria and the Management of the Information Security Risk

nije evidentirano

Information Security Policy; Baseline Security Requirements; Risk Management; ISO 27001

nije evidentirano

Podaci o izdanju

Prof. dr. sc. Marin Golub, Faculty of Electrical Engineering and Computing (FER), Department of Electronics, Microelectronics, Computer and Intelligent Systems (ZEMRIS)

2010.

nije evidentirano

objavljeno

Povezanost rada

Računarstvo, Informacijske i komunikacijske znanosti, Sigurnosne i obrambene znanosti